Tekrarlayan Başarısızlıklar

Tekrarlayan Başarısızlıklar


Embryonun rahime tutunması tüp bebek başarısını belirleyen en önemli adımdır.  En az 2 başarısız transferden sonra tekrarlayan implantasyon başarısızlığından söz edilir.  Buradaki sebepler embryoya ait, rahime ait ve transfere ait olmak üzere 3 gruba ayrılır. RIF’ e yol açan nedenler çeşitli ve bazen de kompleks olduğundan çiftlerin özelliklerine göre tedavi sunulmalıdır.  Tanı için detaylı bir inceleme gerekir; ayrıntılı bir ultrason incelemesi, histeroskopi ve trombofili taraması mutlaka yapılmalıdır. 

Hidrosalpenks varlığında tüpün alınması ya da o tüpün bağlanması, rahim boşluğunda bir polip ya da miyom varsa bunun histeroskopik olarak çıkartılması, yapışıklıkların histeroskopik olarak açılması, trombofili tespit edilirse kan sulandırıcı iğne kullanılması, blastokist transferi, assisted hatching uygulaması, bu konuda yapılabilecek yararlı uygulamalardandır. 

Immunoterapi, preimplantasyon genetik tarama, embryo co- culture, sildenafil ya da LIF uygulamaları, GIFT ve doğal siklusta Tüp Bebek uygulamalarının ise yararı tartışmalıdır.