Grip Aşısı

Grip Aşısı


Sonbahar ve yaklaşan kış gebe kadınlar için önemli riskleri beraberinde getirir. Bunlardan en önemlileri gribal ve kızamıkçık suçiçeği gibi diğer bulaşıcı enfeksiyonlardır. Özellikle yaz-sonbahar geçişinde ve kış aylarında daha sık görülürler.

Gribal enfeksiyonlar ki buna domuz gribi de dahildir hasta kişinin öksürük ve aksırığı ile ortama yayılmış olan mikropların solunum yolu ile alınması sonucunda bulaşır. 


Gebe kadınların dikkat etmesi gereken hasta kişiler ile aynı ortamı paylaşmamaktır. El sıkışması, aynı tabaktan yemek yenmesi veya aynı bardaktan su içilmesi ile bulaşmazlar. Kalabalık ve havasız ortamlar bu mikropların yayılması için en uygun ortamı oluşturur.  Gebeliğinin ikinci ve üçüncü trimesteri yani 13. gebelik haftasından doğuma kadar geçen süresi sonbahar ve kış aylarına denk gelen gebelerin grip aşısı olmaları önerilmektedir.

Gebeler çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan hastalar ile beraber kış aylarında gribal enfeksiyon riski en yüksek olan grubu oluştururlar.  Gribal enfeksiyon alan gebelerin 48 saat içinde belirtilerinde düzelme olmaması veya ateşin 38 derecenin üzerine çıkması gibi durumlarda mutlaka bir doktora görünmeleri ve gerekli tedaviyi almaları önerilir. Genellikle Parasetamol gibi ağrı ve kırgınlık giderici ilaçların kullanılması, bol sıvı alınması, istirahat edilmesi, burun tıkanıklı olduğu takdirde tuzlu okyanus suyu spreylerinin kullanılması ile 4-7 gün içinde belirgin düzelme olması beklenir. Ancak öksürük daha uzun süre devam edebilir.

Kızamıkcık ve suçiçeği ilkokul çağı enfeksiyonları olup son derece bulaşıcıdır.  Ülkemizde çocukların büyük bir kesiminin aşılı olması nedeni ile salgınlar daha nadir görülmektedir. Ancak yine de aşılanmamış çocuklar hastalığı kapabilir ve bulaştırabilir.  Gebelerin özellikle ateşli ve döküntülü çocuklar ile temas etmemeleri ve aynı ortamı paylaşmamaları çok önemlidir.  Evinde ateşli veya döküntülü çocuğu olan arkadaş veya akrabalarını ziyaret etmemeleri veya onların ziyaretini kabul etmemeleri de önerilir.  Bu hastalıkların bilinen bir tedavisi yoktur.  İstirahat, bol sıvı alınması ve analjezik kullanılması önerilir.  Hastalığı şiddetli olduğu durumlara mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.  Bazı durumlarda antiviral tedavi gerekebilir.  Bu enfeksiyonları gebeliğin erken dönemlerinde alınması bebekte anomali riskini artırdığından takip eden doğum hekiminden mutlaka danışmanlık alınmalıdır.