Gebelik Diyabeti

Gebelik Diyabeti


Gestasyonel diyabet, ilk kez gebelik sırasında fark edilen veya gebelikte başlayan karbonhidrat tolerans bozukluğudur. Karbonhidrat tolerans bozukluğu, insülinin kan şekerini düşürücü etkisine karşı direnç olması nedeniyle kan şekerinin yükselmesi ve pankreastan daha fazla insülin salgılanması demektir.
24-28. gebelik haftaları arasında vücutta insülin direncinin en yüksek olduğu dönemde 50 gr OGTT (şeker yükleme testi) yapılır. Şekerli limonlu bir karışım içildikten 1 saat sonra kan şekeri düzeyine bakılır. 140 mg/dl'nin altı normal olarak kabul edilir.

50 gr şeker yükleme testi yüksek çıkan hastaların %20’sinde gestasyonel diyabet saptanır. 50 gr şeker yükleme testi sonucu kan şekeri 140 mg/dl üzerindeyse 100gr OGTT yapılır. 100 gr OGTT , 3 saatlik şeker yükleme testidir. Açlık, 1. saat, 2.saat ve 3.saat kan şekeri düzeylerine bakılır.

  Kan şekeri düzeyleri
Açlık 105 mg/dl
1.saat 190 mg/dl
2.saat 165 mg/dl
3.saat 145 mg/dl

 

Bu dört ölçümden iki ya da daha fazlasının yüksek çıkması durumunda gestasyonel diyabet tanısı kesinleşir. Ölçümlerden yanlızca biri yüksek çıkan anne adayları yakın takibe alınır. Gestasyonel diyabet tanısı konulan hastaların çoğunda sadece diyetle kan şekeri seviyeleri normale gelir ve çok az kısmında kan şekeri düzenlenmesi için insüline ihtiyaç duyulur.

Kan şekeri kontrol altında olmayan gestasyonel diyabetli annelerde preeklampsi (gebelikte yüksek tansiyon ve idrarda protein saptanması ile beraber olan durum) ve gebeliğin indüklediği hipertansiyon riskleri daha fazladır. Tedavi edilmeyen olgularda ayrıca iri bebek, bebeğin anne karnında ani ölümü, doğumda bebeğin omzunun takılması ve bebeğin kollarının hareketini sağlayan sinirlerin hasarı gibi tehlikeler gelişebilir.

Kan şekeri düzenlenmiş hastalarda ise söz konusu sorunlarla karşılaşma riski oldukça düşüktür. Doğumdan 2- 3 ay sonra şeker yükleme testi tekrarlanarak şekerin normal düzeylere geri dönüp dönmediği kontrol edilmelidir. Sonuç normal olarak gelirse gestasyonel diyabet geçiren hastalarda ilerleyen yıllarda tip 2 diabet gelişmesi riski olduğundan her 3 yılda bir şeker yükleme testi yapılması önerilir.