Normal Doğum mu Sezaryen mi?

Normal Doğum mu Sezaryen mi?


Normal doğum mu sezaryen mi?
** Kadınlar normal doğumu mu yoksa sezaryeni mi tercih etmeli?
Normal doğum yapmalarına engel bir durum yoksa normal doğumu.


** Normal doğum, sezaryene göre daha mı iyi?
Şöyle bir yanlış inanış var: Normal doğum anne için iyidir, sezaryen bebek için iyidir... Bu kabul edilemeyecek bir şey. Bazı koşullarda normal doğum anne için çok zararlıdır ve sezaryen yapılması gerekir. Ama koşullar iyiyse normal doğum anne için elbette iyidir. Normal doğumda annenin iyileşme süreci çok daha hızlıdır. Karın içine girilmesi gerekmediği için, buna bağlı bir takım komplikasyonlar ortaya çıkmaz. Hastanede kalış süreci kısadır. Anne hastaneden daha çabuk çıkar, normal işine ve normal hayatına daha çabuk döner. Bebek için ise, eğer her şey yolunda gidiyorsa, normal doğumda hiçbir problem yaşanmaz. Sezaryen ancak gerektiği taktirde yapılmalıdır.

** Türkiye'de sezaryen oranlarının pek çok batı ülkesine göre yüksek olduğu belirtiliyor.Türkiye'de doktorlar (veya hastaneler) normal doğum yaptırmak istemiyor mu?
Türkiye'de sezaryen oranı yükseliyor. özel hastanelerde sezaryen oranı yüzde 100'e yakın.   Devlet ve üniversite hastanelerinde de hayli yüksek bir oran söz konusu.  Oysa gelişmiş Kuzey Amerika'da bu oran yüzde 23 civarında.  Avrupa'da yaklaşık yüzde 15 ile 20 arasında.  İrlanda'da ise bu oran yüzde 8. ülkemizdeki artışta iki faktör söz konusu:  Hasta ve doktor. İyi eğitilmemiş, normal doğumun ne olduğunu bilmeyen, kulaktan dolma bazı bilgilerle hareket eden ve bir takım korkular edinmiş kadını, normal doğuma yönlendirmek zor oluyor. çevresindeki arkadaşlarının neredeyse tamamının sezaryenle doğurduğunu, sezaryenin ne kadar kolay, ne kadar rahat' olduğunu dinleyen kadın, koşullanmış olarak doktor karşısına çıkıyor.  Doğru sanılan bir dizi yanlış da toplumda mit olarak yayılıyor; Normal doğumun ağrısı çekilir mi, normal doğum yaparsan her tarafın yırtılır, gelecekte organların sarkar, seks yapmaktan zevk almayacaksın' gibi yanlış bilgilerle de hastalar giderek normal doğumdan uzaklaştırılıyorlar.   Üstelik bazen bizzat doktorları tarafından.   Ben normal doğum yaptırtmıyorum, sezaryen olacaksan bana gel yaklaşımında bulunan doktoru dışlayacak bir gebe toplumu oluşması lazım.   Özel hastanelerin, eğitim programlarına ağırlık vermeleri lazım.   Elbette, sigorta şirketleri ya da tedavi ücretlerini karşılayan üçüncü kurumların oto kontrol mekanizmaları da, normal doğumun önünü açacak nitelikte olmalı.

** Normal doğumun avantajları - dezavantajları neler?  Adı üstünde normal bir süreç olması, doğum bittiği an her şey bitmesi, komplikasyon görülme oranının çok düşük olması, doğum ağrılarının epidural anesteziyle giderilebilmesi, annenin iyileşme sürecinin çok daha hızlı olması, hastane de kalış süresinin kısalığı, annenin normal hayatına daha çabuk dönmesi normal doğumun avanatjlarıdır. Dezavantajı olarak sayılabilecek organ sarkmaları ancak yüzde bir iki kadardır ve sezaryene kıyasla çok daha basit bir operasyonla düzeltilebilir.


** Sezaryenin avantajları - dezavantajları neler? Operasyon gerektirmesi, az da olsa enfeksiyon ve kanama riski olması, kanama nedeniyle anneye kan verilmesi gerekebilmesi, doğuma kıyasla ağrıların daha uzun sürmesi, yara yerinin iyileşmesinin uzun zaman alması, gaz çıkartma sorunları, annenin normal hayatına geri dönmesinin bir hafta alması sezaryenin dezavantajları arasında sayılabilir. Avantajı normal doğumun mümkün olmadığı bazı durumlarda anne ve bebek için hayat kurtarıcı olabilmesidir.


** Doktorlar neden çoğunlukla sezaryeni tercih eder? Neden?
Tüm doğum hekimlerini kapsayabilen böyle bir genellemeye katılmıyorum. Sezaryen seçimiyle birlikte, hekimin doğum ne zaman olacak stresine girmesi, geceleyin kalkıp hastaneye gelip doğum yaptırması gibi bir takım zorluklar bertaraf edilmiş oluyor. Muayenehanede hekimlik yapan ve çok hasta gören hekimler, hastalarını ekonomik durumlarına göre çeşitli hastanelerde doğurtuyor. Hasta sayısı da çok. Bu hekimin bir hastanede normal doğum takip etmesi neredeyse olanaksız. Solo hekimlik yapanların normal doğumla uğraşmaya vakti yoktur.

** Normal doğum ve sezaryeni süre olarak karşılaştırabilir misiniz?
Normal doğum süreci başlangıcından itibaren ortalama 10 saat civarında sürse de ağrılı olan kısmı son saatleridir ve epidural analjezi ile etkin şekilde giderilir. Bebeğin çıktığı doğumun ikinci evresinin 15 – 30 dakika arasında sonlanması gerekir. Sezaryen operasyonu da yaklaşık olarak 30 dakika ila bir saat arasında sürer. Doğum sonrasını göz önüne aldığımızda normal doğum sonrası ağrılar ve nekahat dönemi hemen sonlanırken sezaryen sonraı karın duvarındaki kesi nedeniyle daha uzun süre ağrı olur ve günlük hayat dönme süresi daha uzun süredir.

** Sezaryenle doğurmanın bebeğe yansıması nasıl olur?
Sezaryen yapılmasını gerektiren bir durum yoksa sezaryenin bebeğe ilave bir faydası olduğu söylenemez, hatta yenidoğanın geçici taşipnesi dediğimiz anne karnındayken akciğerlerde biriken sıvının doğum kanalından geçerken atılmamış olması sebebiyle oluşan geçici hızlı solunum ihtiyacı sezaryenle doğan bebeklerde daha sık görülmektedir.

** Bir kadının normal doğum yapmasını engelleyen faktörler nelerdir?
Normal doğuma engel olan nedenler anne ya da bebeğe bağlı olabilir. Bebeğe bağlı olanları şöyle sıralayabiliriz: Bebeğin ters duruşu, makat pozisyonuyla gelmesi ya da yan yatıyor olması. Doğum ağrıları sırasında bebeğin kalp seslerinde bozulma olup, bebekte oksijensizlik belirtilerinin ortaya çıkması, bebeğin çok iri olup annenin doğum kanalından geçememesi. Anneye ait faktörlerse şunlar: Doğumsal kalça çıkığı nedeniyle deformitesi olan anneler, aktif herpes enfeksiyonu olanlar, AIDS gibi hastalıkları olanlar. Bir de plasentanın bebeğin çıkış yerine yerleşmiş olması, yani bebeğin çıkmasına engel yaratması gibi anne ve bebeğe ait olan engeller vardır. Bu endikasyonlardan hiçbiri olmayan, gebeliği tamamen normal seyretmiş bir annede; bebek çok aşırı büyük değilse ve annenin doğum kanalı yeterliyse, normal doğum yapmanın hiçbir zararı yoktur.

** Normal doğum ve sezaryenin doğum sonrası kadına yansıması nasıldır?
Doğum sonrası ağrılar açısından tabii ki normal doğum daha rahat. çünkü, doğum bittiği anda, hemen hemen her şey bitiyor. Sezaryende ise yara yerinin iyileşmesi süreci söz konusu. Birkaç gün sürebilen gaz çıkartma sorunları var. Tabii şunu da söylemek gerekir, bugün özellikle ameliyathane ve anestezi koşullarının eskiye göre gelişmiş olması, sezaryenlerde de hastaların çok daha rahat olmasını sağlıyor. Hastalar çok çabuk iyileşiyorlar. Biz, sezaryenle doğum yapmış anneleri 3 gün yatırıyoruz, normal doğumda ise 2 gün. Hastaların pek çoğu birinci hafta sonuna doğru normal hayatlarına geri dönebiliyorlar. Yine de sezaryenin, normal doğuma oranla taşıdığı enfeksiyon ve kanama riskini dikkate almak gerekir.

Doğum, kadının anatomisini az da olsa bozabilen bir şey. Ama her kadında bir miktar değişiklikler yaratıyor. O zaman, kadının hiç gebe kalmaması gerekir. Göğüsleri sarkıyor, karnı genişliyor, karın hiçbir zaman eski sertliğini almıyor. Ancak, bunlar olağan ve 100 normal doğum yapmış kadının, sadece 1-2'sinde ameliyata gerek olabilecek organ sarkmaları görülebiliyor. Normal doğumun sonucu olarak vajen, hiç doğum yapmamış bir kadına göre daha geniş olarak kalıyor. Rahim tamamen küçülür eski haline döner, ama vajen eskiye göre daha büyük kalacaktır. Ancak, doğum yapmış kadınların daha sonraki seksüel yaşamlarında seks yapmaktan daha az zevk aldıklarını gösteren hiçbir çalışma yok. Kaldı ki, eğer kadında vajen genişlemesi sorun yaratıyorsa, basit bir operasyonla düzeltilmesi de gayet kolay. Bu nedenle normal doğumdan kaçınılıyorsa, göğsüm sarkacak diye de emzirmemek gerekir. Hatta o zaman karnım buruşacak diye, hiç gebe kalmayıp, taşıyıcı anne tutulması gerekir!