Baba Adayının Rehberi

Baba Adayının Rehberi


Gebelik ne kadar sürer? Gebelik yaklaşık olarak 40 hafta sürer, bu da yaklaşık 9 aya denktir. 9 aylık gebelik süreci trimester adı verilen 3 adet 3 aylık döneme bölünmüştür.

Beklenen doğum tarihi nedir?  Beklenen doğum tarihi, sağlık kurumunuzun vermiş olduğu tahmini doğum tarihidir. Beklenen doğum tarihini hesaplamak için şu basit formulu kullanın: eşinizin son adet tarihinden 3 ay çıkarın. Sonra bunun üzerine 7 gün ekleyin.

İlk trimesterde ne olur?  İlk trimesterde bir çok kadın dinlenmeye ihtiyaç duyar. Erken gebelikte bulantı ve kusma olabilir. “Sabah hastalığı” olarak bilinse de, bu semptomlar gece ve gündüz her saatte olabilir.

İkinci trimesterde ne olur?  Bir çok kadın için en iyi hissettikleri zaman ikinci trimesterdir(14-28 haftalar). Kadının bedeni gebeliğe alıştıkça, kendini fiziksel olarak daha iyi hissetmeye başlar. Bulantıları geçer ve enerji seviyesi yükselir.

Üçüncü trimesterde ne olur?  Üçüncü trimesterde (28-40 haftalar), kadınlar bebek büyüdüğü ve bedenleri doğuma hazırlandığı için bir miktar rahatsızlık duyabilirler. Uyurken, hızlı yürürken, veya günlük işlerini yaparken zorlanabilirler.

Hamilelikte cinsel ilişki kurulabilir mi?  Doktorunuz aksini önermediği sürece, gebeliğin dokuz ayı boyunca cinsel ilişki kurabilirsiniz. Gebelikte eşinizle cinsel olarak yakınlaşmak için başka yöntemler de vardır. Sarılma, öpme, okşama, karşılıklı mastürbasyon veya oral seks, yeniden cinsel ilişki kurana kadar bu eksikliği doldurabilir.

Sigara içebilir miyim?  Eşinizin yanında veya yakınında sigara içmemek önemlidir çünkü pasif olarak alınsa bile sigara dumanı bebeğinize zarar verebilir. Pasif olarak bile sigara dumanına marız kalan bebeklerde astım ve ani bebek ölümü sendromu riski artar.

Eşimin periodik muayenelerine katılmalı mıyım?  Eşinizin tümü olmasa bile bazı muayenelerin katılmanız iyi olacaktır. Begeliğin başında size ve eşinize kişisel ve ailevi sağlık geçmişiniz hakkında sorular sorulabilir. Aile içinde sık görülen hastalıklar bebeğinize genetik olarak aktarılabilecek rahatsızlıklar işaret edebilir.

İlk mauyenede eşime ne gibi testler yapılacak?  İlk vizitte eşinize aşağıdaki test ve muayeneler yapılabilir:

-Fiziksel muayene ve kan ve idrar tahlilleri
-Pelvik muayene ve gerekirse smear testi
-Tansiyon ve kilo ölçümü
-TORCH testleri
-Tiroid taraması

Ultrason ne zaman yapılır?  Ultrasonlar doktorunuzun gerekli gördüğü sıklıkta yapılacaktır.  Özellikle 11-14 hafta arasında ve 18-22 hafta arasında yapılan ultrasonlar daha önemlidir.  Üçüncü trimesterde yapılan ultrasonlar daha çok bebeğin büyümesini kontrol etmek amaçlıdır.

Muayenelerde başka hangi testler yapılabilir?  İlerideki muayenelerde aşağıdaki testler yapılabilir:

-bebeğin kalp hızını kontrol etmek
-tansiyonunu ve kilo ölçümleri
-gebelik şekeri için şeker yüklemesi yapmak
-kan uyuşmazlığı varsa buna yönelik test

Eşimin doğuma hazırlanmasına yardımcı olmak için ne yapabilirim?  Aşağıdaki adımları uygulayarak ona yardımcı olabilirsiniz:

-gebeliğin her aşamasında ona anlayış göstermek ve destek olmak
-doğum eğitimlerine katılmak
-hastaneyi gezmek
-arabaya bebek arabası almak

Doğumda ne beklemeliyim?  Doğum üç aşamada gerçekleşir. 10 ile 20 saat arası sürebilir. Doğumda bir acil durum olması halinde sizden odadan çıkmanızı isteyebilirler. O anda size nedenini açıklayacak vakit olmasa da, sonradan birisi sizi nedenlerini anlatacaktır.

Doğum sırasında eşime nasıl yardımcı olabilirim?  Her ne kadar doğumu gerçekleştirecek olan eşinizse de, ona doğum sürecinde yardımcı olmak için yapabileceğiniz pek çok şey vardır:

-doğumun ilk evresinde dikkatini dağıtmak
-yatakta kalması söylenmemişse, küçük yürüyüşlerde eşlik etmek
-kasılmalarının aralıklarını ölçmek
-kasılmalar arasında sırtına ve beline masaj yapmak
-doğum kursunda öğrendiğiniz tekniklerle rahatlamasına yardımcı olmak.
-ıkınma evresinde ona cesaret vermek

Doğum sonrası dönemde partnerim neler yaşayacak?  Doğum sonrası dönem, doğumdan sonraki ilk 6 haftadır. Bir çok kadın doğumdan sonraki ilk günler ve ilk haftalarda yorgun ve hassatır. Sezaryen olan kadınların iyileşmesi daha uzun sürebilir. Evde yeni bir bebek olması stresli artırabilir. Siz, eşiniz ve varsa çocuklarınızın yeni bir yaşam tarzına alışması gerekmektedir.

Doğum sonrası depresyon nedir?  Yeni anne olanların üzgün, sıkıntılı veya endişeli olması sık görülür. Pek çok yeni anne kendini kötü hisseder.   Bu duygular daha şiddetliyse ve bir-iki haftadan daha uzun sürüyorsa, daha ciddi bir durum olan doğum sonrası depresyon söz konusu olabilir. Doğum sonrası depresyon doğumdan haftalar sonra da olabilir. Daha önce depresyon geçirmiş kadınlarda risk daha fazladır.  Yeni doğum yapan birinde aşağıdaki semptomlardan biri varsa, doğun sonrası depresyon geçiriyor olabilir:

-doğum sonrası hüzün bir haftadan sonra geçmez, veya hisler kötüleşirse
-her hafta artan ve günlük işlerine engel olan üzüntü, şüphe, suçluluk ve çaresizlik duyguları varsa
-kendisine veya bebeğine bakamıyorsa
-evde veya işte bazı işleri tamamlayamıyorsa
-eskiden mutluluk veren şeylerden artık zevk almıyorsa
-iştah değişikliği varsa
-bebek hakkındaki kaygı ve endişeleri aşırıysa veya hiç yoksa
-anksiyete ve panik atak geçiriyorsa
-bebekle tek başına kalmaktan korkuyorsa.
-bebeğe zarar vermekten korkuyorsa.
-kendine zarar vermeyi veya intihar etmeyi düşünüyorsa

Emzirme sırasında bebekle nasıl bağ kurabilirim?  Bazı babalar, emzirme sırasında anne ve bebek arasında oluşan yakın bağ karşısında kendilerini dışlanmış hissedebilirler. Eğer eşiniz emziriyorsa, aşağıdakileri yaparak bu anlara ortak olabilirsiniz:

-bebeği emzirmeye siz götürün
-bebeğin gazını siz çıkartın veya altını değiştirin
-bebeği okşayıp uyku dalması için sallayın
-eğer eşiniz sütünü pompayla bir şişeye dolduruyorsa, bebeğinizi siz besleyin.

Doğumdan sonra ne zaman tekrar cinsel ilişkide bulunabiliriz?  Doğumdan sonra cinsel ilişkiye başlamak için belirlenmiş bir bekleme dönemi yoktur. Bazı sağlık çalışanları 4-6 hafta beklemeyi önermektedir. Doğumdan sonraki ikinci haftadan sonra enfeksiyon veya kanama gibi bir sorun olma ihtimali düşüktür. Eğer eşinize epizyotomi yapıldıysa veya doğumda yırtık oluştuysa, bir haftadan daha uzun süre hassasiyet yaşayabilir ve bir süre cinsel ilişkiden uzak kalması tavsiye edilebilir.

Baba Adayı Rehberini umarım beğenmişsinizdir lütfen sorularınızı göndermekten çekinmeyiniz.