Histeroskopi Nedir?

Histeroskopi Nedir?


Histeroskopi  uterusun (rahimin)  içindeki problemleri tanımak ve tedavi etmek için kullanılır. Histeroskop  ince ,ışıklı teloskop şeklinde bir alettir. Vaginal yoldan uterusun (rahimin ) içine yerleştirilir. Histeroskop, uterusun görüntüsünü ekrana yansıtır. Histeroskopun içinden geçen  diğer bazı aletler tedavi amacıyla kullanılır.

Histeroskopi Niçin Yapılır?

Histeroskop en sık anormal uterin kanamaların nedenini bulmak için kullanılır.  Anormal uterin kanama demek, bir kadının menstruasyon kanamalarının daha fazla miktarda olması veya  normale göre daha uzun veya kısa sürmesidir.  Adet dönemi dışında oluşan kanamalarda anormal uterin kanamalar içerisinde değerlendirilir.

Histeroskopi aşağıdaki durumlarda da kullanılabilir.

  • Önceden geçirilmiş enfeksiyon veya ameliyatlara bağlı oluşan rahim içi yapışıklıkların açılması için
  • Arka arkaya 2 veya daha fazla düşük yapan kadınlarda problemin tanısı için
  • Kaybolan rahim içi aracın (spiral) bulunması için
  • Doğum kontrolü amacıyla , her iki fallop tüpünün ağız kısmına kalıcı tıkaçlar yerleştirmek için.

Histeroskopi Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesinde sizi rahatlatmak ve gevşemenizi sağlamak için bazı ilaçlar verilebilir; ağrıyı kontrol etmek için genel veya lokal anestezi alabilirsiniz. Genel anestezi alırsanız işlem sırasında uyuyor olacaksınız.

Histeroskopi doktorun ofisinde veya ameliyathanede yapılabilir. Kanamanızın olmadığı bir dönem içinde yapılaması gerekir. İşlemi kolaylaştırmak için doktorunuz serviksinizi  genişletecek bazı ilaçları işlem öncesinde verebilir veya özel aletler ile bunu yapabilir.

Öncelikle vagina içine bir spekulum yerleştirilir. Daha sonra histeroskop nazikçe içeriye doğru itilerek , serviksten geçirilip uterusun içine yerleştirilir. Uterusun içini görebilmek için karbondioksit gazı veya sıvı medyalar kullanılarak ,uterus şişirilir. Bu genişleme doktorunuzun rahimin iç yüzeyini görmesini ve değerlendirmesini  sağlar.  İşlem sırasında kullanılan sıvı miktarı dikkatle takip edilir. Eğer biyopsi veya başka bir işlem yapılacaksa diğer aletler  histeroskopun içinden yerleştirilerek kullanılır.

İyilişme Döneminde Beni Neler Bekliyor?

İşlemden kısa bir süre sonra eve gideceksiniz.  Eğer genel anestezi aldıysanız , etkisi geçene kadar birkaç saat  izlenmeniz gerekir. İşlemden sonraki birkaç gün boyunca hafif kanamalı bir akıntı ve kramp şeklinde kasık ağrısı olması normaldir.  Ağrınızı azaltmak için ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Eğer yoğun bir kanama , yüksek ateş veya şiddetli ağrınız olursa derhal doktorunuzu arayarak bilgi veriniz.

Histeroskopinin Riskleri Nelerdir?

Histeroskopi genel olarak güvenli bir işlemdir. Fakat bazı küçük problemlere yol açabilir. En sık izlenen problem histeroskopun  cerviks veya uterusu zedeleyerek kanama yapmasıdır, çok nadiren işlemde kullanılan fazla sıvının kan dolaşımına geçmesidir.  Çok nadir olarak histeroskopi  ciddi sorunlara yol açabilir.

Sözlük

Adezyon –Yapışıklık:  Rahimin ön ve arka  yüzeyinde oluşan bağ dokusundan oluşan bandlar.

Biopsi:  Dokudan çok küçük bir parça almak için yapılan cerrahi işlem

Cervix-Serviks:  Rahimin vaginaya açılan bölümünün adı

Fallop Tüpleri:  Yumartalık ile rahim arasındaki kanalın ismi, sağ ve sol olarak iki tanedir.

Genel Anestezi:  Ağrınızı  azaltmak için sizi tamamen uyutacak ilaçların kullanılması

Intrauterin Araç-Spiral :  Doğum kontrolü için kullanılan rahim içine yerleştirilen T şeklinde plastik  tıbbi bir alet

Lokal Anestezi:  Ağrıyı azaltmak için ilaçların vücudun belli bir bölgesine yapılması .

Düşük-Abortus:  Erken dönemde gebelik kaybı

Spekulum:   Vagina içini görmek için kullanılan tıbbi alet.

Uterus-Rahim:  İçinde  bebeğin büyüyeceği  kas dokusundan oluşan organ.

Bu konuyla ilgili detaylı bilgi almak için kadın hastalıkları ve doğum uzmanınıza danışabilirsiniz.